Novinky z Latinské Ameriky: prosinec 2015

Kategorie Latinská Amerika | Autor: Anna Macíčková, Lenka Martináková, Pavel Vinkler | 25. 1. 2016 | 13:51

Přehled a stručná analýza bezpečnostního a mezinárodně-politického dění z Latinské Ameriky za měsíc prosinec.

Brazílie

Námořní pěchota získá další americké obrněné transportéry

Brazílie uzavřela s americkou pobočkou firmy BAE Systems dohodu na dodávku celkem dvaceti tří modernizovaných obojživelných obrněných transportérů typu AAV7A1, jenž v minulosti sloužily v řadách US Marine Corps, a které v řadách místní námořní pěchoty doplní již dříve nakoupených dvacet šest stejných strojů. První dodávka vozidel, jejichž modernizaci zajistí firmy na území Spojených států, se očekává příští rok. Celkový rozsah modernizace je stále ještě v řešení, v prvé řadě by ale mělo jít především o výměnu motoru za výkonnější agregát. Doplňme, že stroje typu AAV7A1 slouží v USA již od sedmdesátých let minulého století. I přes jejich stáří se za ně ale zatím nepodařilo najít adekvátní náhradu. Alespoň částečné řešení má poskytnout v současnosti běžící výběrové řízení, kde Americká Námořní pěchota poptává zhruba dvě stě nových obojživelných vozidel.

800px-AAV-australia

Americké transportéry AAV7. Zdroj: Wikimedia.

Venezuela

Venezuelská opozice po 16 letech vyhrála volby

Jedním z nejsledovanějších okamžiků na jihoamerickém kontinentě na závěr roku 2015 byly venezuelské volby do Národního shromáždění, které se konaly 6. prosince a které kvůli narůstající nespokojenosti občanů s ekonomickou a sociální situací naskytly možnost pro stále výraznější opozici. Ta v podobě seskupení Mesa de la Unidad Democrática (MUD, Stůl demokratické jednoty) svou příležitost opravdu využila a v parlamentních volbách nejenže poprvé po 16 letech zvítězila, ale také získala rovnou 112 křesel ze 167 možných. Tímto výsledkem si nejenže vybojovala prostou většinu a většinu 3/5, ale také kvalifikovanou většinu 2/3, která poskytuje řadu důležitých pravomocí. Nejnovější zprávy však uvádí, že chavistický Ústavní soud pozastavil platnost mandátů tří poslanců a MUD tak disponuje pouhými 109 hlasy, které k dvoutřetinové většině nestačí.

Argentina

Macri zproštěn obvinění z odposlouchávání opozice

Nový argentinský prezident Mauricio Macri byl obviněn z nelegálních odposlechů, které měly probíhat v době, kdy byl starostou Buenos Aires. Federální soud neobjevil žádné přímé důkazy ohledně Macriho zapojení do odposlechů jeho bývalého švagra a lídra opozice Néstora Leonarda. Macri by vyšetřován od roku 2010, kdy byl obviněn z aktivní účasti na spiknutí v rámci údajné špionážní sítě uvnitř městské rady, avšak v polovině roku 2014 senát rozhodl, že Macri by neměl jít před soud. Obvinění Macriho bylo nicméně ambivalentní, jelikož soudcem, který Macriho z odposlouchávání obvinil, byl Norberto Oyarbide, jeden z nejkontroverznějších soudců, který figuroval v několika zvláštních případech se spornými rozhodnutími, která měla hrát ve prospěch bývalé prezidentky Kirchnerové. Nicméně sama kauza u konce není, v roce 2017 má být v této souvislosti souzen bývalý šéf buenosaireské policie Jorge Palacios, který má blízko k Macrimu.

Argentinský prezident vyzdvihl otázku politických vězňů ve Venezuele

Ke konci prosince hostila Paraguay summit sdružení volného obchodu Mercosur, kde se mimo jiné střetli i zástupci Argentiny a Venezuely. Argentinský prezident Mauricio Macri prohlásil, že jedním z požadavků Mercosur je osvobození všech politických vězňů ve Venezuele, protože členské státy organizace nemohou respektovat věznění kvůli ideologickým důvodům a odlišnému způsobu myšlení. Na to reagovala venezuelská ministryně zahraničí Delcy Rodriguez argumenty, že se Macri vměšuje do státních záležitostí a obhajuje násilné demonstrace a politické násilí. Ministryně navíc uvedla, že je Venezuela ukázkovou zemí v přístupu k lidským právům, protože jiné země dosud nevybudovaly sociální systém podpory, který takto pomáhá potřebným. Na závěr summitu všichni lídři podepsali deklaraci o důležitosti obrany hodnot, respektování demokratických institucí a ochraně lidských práv.

Nové posily argentinské floty

Začátkem prosince dorazily po měsíční plavbě do Argentiny čtyři ruská plavidla třídy Neftgaz, jenž se stanou vytouženou posilou argentinského námořnictva. O jejich nákupu jsme Vás již v minulosti informovali. Výtlak těchto lodí, které jsou klasifikovány jako remorkéry a které jsou schopny operací v arktických podmínkách, je zhruba 1.300 tun. Jednotky pojmenované ARA Estrecho de San Carlos (A22), ARA Puerto Argentino (A21), ARA Islas Malvinas (A24) a ARA Bahía Agradable (A23) budou kotvit na námořních základnách Puerto Belgrano, Mar del Plata a Ushuaia.

Kolumbie

ERA Pardubice se prezentovala na zbrojní výstavě Expodefensa 2015

Zpravodajský portál Infodefensa.com přinesl v jedné ze svých reportáží z proběhlé zbrojní výstavy Expodefensa, která se konala v Kolumbii, zajímavé zprávy o české společnosti ERA Pardubice, jenž se zabývá především výrobou radarové techniky. ERA zde prezentovala svůj pasivní radiolokátor Věra NG, který již v minulosti zaznamenal úspěch, když vyhrál výběrové řízení vypsané Severoatlantickou aliancí – do roku 2018 jí ERA dodá celkem dva komplety. K uživatelům by se časem mohly přidat i některé státy Latinské Ameriky. O radar totiž podle údajů serveru Infodefensa.com projevily na výstavě zájem zástupci vzdušných sil armád Kolumbie, Mexika a Peru. O dalších případných novinkách Vás budeme informovat.

video Fault Lines: On the Front Lines with the Taliban

Aktuálně


iDNES

    Warning: simplexml_load_file(http://idnes.cz.feedsportal.com/c/34387/f/625936/index.rss): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 503 Service Temporarily Unavailable in /mnt/data/accounts/s/sekuritaci/data/www/www/www/wp-content/themes/sekuritaci/sidebar.php on line 39

    Warning: simplexml_load_file(): I/O warning : failed to load external entity "http://idnes.cz.feedsportal.com/c/34387/f/625936/index.rss" in /mnt/data/accounts/s/sekuritaci/data/www/www/www/wp-content/themes/sekuritaci/sidebar.php on line 39

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /mnt/data/accounts/s/sekuritaci/data/www/www/www/wp-content/themes/sekuritaci/sidebar.php on line 41

Kalendář akcí

Žádné události k zobrazení

Anketa

Jaký bude osud Iráku?

Výsledky
Nahrávání ... Nahrávání ...

Spolupracujeme

Centrum pro bezpečnostní a strategická studia
C4SS
Jakub Janda
Project ARES