Bezpilotní letouny zapadají do konceptu Armády ČR

Vojenský dron, který patří mezi armádní bezpilotní letouny.

Česká armáda se pyšní nejenom pozemní výbavou, ale také leteckou výbavou. Tu tvoří pochopitelně řada typově a technicky odlišných letounů. Od těch stíhacích, přes vrtulníky až po ty přepravní. Samostatnou kapitolu pak představují bezpilotní letouny. Ty jsou v České republice provozovány primárně 533. praporem bezpilotních systémů. Ten mimochodem vznikl na počátku roku 2020. A pokud chcete vědět, jaká bezpilotní letadla má Armáda České republiky, prozradíme Vám to.

Bezpilotní letouny a jejich množství

V české armádě můžete víceméně narazit na pět odlišných bezpilotních letounů, které se liší svým provedením, původem, ale také výsledným použitím. V tabulce níže Vám prozradíme, jaké verze těchto letounů vlastní Armáda České republiky a její složky.

NázevVerze
AeroVironment RQ-11 RavenRQ-11B
AeroVironment RQ-20 PumaRQ-20A a PUMA III
AeroVironment Wasp IIIWasp AE
Boeing Insitu ScanEagleScanEagle
Elbit SkylarkSkylark I-LE
Jaké jsou bezpilotní letouny používané v české armádě?

Většina těchto modelů pochází ze Spojených států amerických. Jedinou výjimkou je Elbit Skylark, který je původem z Izraele. České armáda vlastní jeho dva osvědčené modely.

K čemu slouží Elbit Skylark?

Mezi hodně zajímavé bezpilotní letouny patří s naprostou jistotou Elbit Skylark. Ten pořídila armáda primárně v souvislosti se zahraničními misemi a úkoly. Model s praktickým elektromotorem funguje v podstatě jako přenosný systém taktického sledování a pozorování. Během letu je schopen posádce na zemi přenášet kvalitní video záznam a informace z nebes. Dolet takového stroje je kolem deseti kilometrů a více. Promyšlené je také jeho přistání, při kterém se nafoukne speciální polštář, aby se zařízení nepoškodilo.

Ostatní bezpilotní letouny

Zmínka by měla i o dalších bezpilotních letounech ve vlastnictví české armády. Například takový AeroVironment RQ-11 Raven slouží jako průzkumný a sledovací letoun. Jeho délka je necelý metr a rozpětí křídel má 1,2 metru. Letoun se dokáže pohybovat ve vzduchu asi 80 minut a jeho taktický dolet je 10 kilometrů. Pokud jde o model AeroVironment Wasp III, ten byl primárně pořízen pro předsunuté letecké návodčí a pro jednotky ISAR. V tomto ohledu Armáda ČR rozhodně nezahálí.