BIS – Ani tomuto úřadu se nevyhnuly nevhodné kauzy

BIS je známou zkratkou Bezpečnostní informační služby. Jde o českou ozbrojenou zpravodajskou službu, která je mnohdy označována jako kontrarozvědka. Hlavním úkolem bezpečnostní služby je bezpečnost státu, ekonomických zájmů ČR, ústavního zřízení a demokratických principů. Ani takto důležitá organizace se bohužel nevyhnula nepříjemným kauzám.

BIS – Základní informace

Pojďme se ale o bezpečnostní službě tohoto typu rozepsat trochu podrobněji. Začneme základními údaji týkajícími se historie a přidružených věcí. O BIS alias Bezpečnostní informační službě se více dočtete v následující tabulce.

PředmětHodnota
Vznik1992
Původní názevBezpečnost informační služba ČR
Změna názvu1994
ZákonČ. 154/1994 Sb.
Informace související s Bezpečnostní informační službou.

Důležité je také zmínit, že koordinátorem činnosti této organizace je vláda České republiky. Úkoly jí může ukládat i prezident České republiky. Avšak s vědomím vlády ČR.

Bezpečnostní informační služba a její činnost

Ještě, než se zaměříme na známou kauzu, prozradíme Vám hlavní náplň práce Bezpečnostní informační služby. Je to primárně získávání nezbytných informací týkajících se terorismu, extremismu, kybernetické bezpečnosti, činnost zpravodajských služeb ostatních států a organizovaného zločinu. Kromě jiného BIS hlídá, aby nedošlo k úniku důležitých utajovaných informací.

V rámci její dlouhé působnosti lze zmínit spolupráci s tureckou tajnou službou, zabránění raketovému útoku na rádio Svobodná Evropa nebo rozbití ruské špionážní sítě. Bezpečnostní informační služba během své činnosti pracuje s profesionální zpravodajskou technikou SIGINT a využívá ostatních sledovacích nástrojů. Nechybí ani krycí doklady a podobně. Pokud jde o realizované odposlechy, ty musí nejprve povolit předseda senátu Nejvyššího soudu České republiky. A to na maximální dobu tří měsíců.

Kauza BIS

Nyní už se dostáváme k aféře BIS. Ta probíhala v letech 1995 až 1996, kdy se tehdejší předseda ODS a později také KDU-ČSL ohradili proti tomu, že Bezpečnostní informační služba sledovala politické strany. Důsledkem bylo následné odstoupení ředitele tohoto bezpečnostního orgánu. Tato aféra navazovala na další, která byla označována jako Zemanův kufřík a jejím cílem byla snaha vzniku policejního státu.