Kauza Pandury je neodmyslitelně spjata s armádou

S Armádou České republiky se pojí řada nejrůznějších kauz. Jednou z nich je také kauza Pandury. Jak už její název prozrazuje, týká se nákupu obrněných vozidel v počtu několika desítek kusů za jednotky miliard korun. Tento prvopočáteční plán nákupu z roku 2003 za sebou však zanechal poměrně velkou spoušť. Došlo k mnoha změnám a k několika obviněním.

Proč vznikla kauza Pandury?

Vznik této kauzy měl prostý důvod. Do celého nákupu se zapojili také lobbisté. Ti měli vyjednávat podmínky mezi dodavatelem v podání firmy Steyr a českou vládou. Rakouská zbrojovka se tak do podvědomí dostala v souvislosti s ovlivňováním zakázky. K tomu se přidaly i různé názory odborníků na samotnou vojenskou techniku a neplnění vypsaných podmínek.

Vše, co byste měli o kauze vědět

Kauza Pandury se samozřejmě nějak vyvíjela. Ve výsledku se pojí s několika vrcholnými politiky a lobbisty z České republiky. Abyste v tomto směru měli přehled o základních informacích, neváhejte se začíst do následujících otázek a odpovědí.

Jak to všechno začalo?

Kauza Pandury se začala psát v roce 2003. Došlo ke schválení nákupu 240 transportérů pro českou armádu. O dva roky později se vypisovalo výběrové řízení. V roce 2006 měla být dodavatelem rakouská zbrojovka, která měla inkasovat částku 23,6 miliard korun.

Kdy došlo k prvním problémům?

Byl to rok 2007, kdy vláda Mirka Topolánka vypověděla zbrojovce smlouvu.

Kdy bylo vypsáno další výběrové řízení?

V roce 2008 mělo jít o nový nákup obrněných transportérů, nyní už v počtu 107 kusů za částku 14,4 miliard korun. Během následujících dvou byly odkrývány informace s touto kauzou – předražená zakázka, napojení na české politiky a podobně.

Kdo byl spojen s korupčním jednáním v této kauze?

V roce 2016 byl obviněn lobbista Marek Dalík.

Za co padlo obvinění?

Byl to požadavek úplatku ve výši 18 milionů eur za to, že česká vláda odsouhlasí nákup Pandurů.